EN / TR
Menü
 

Arama ve üretim sektörü bölgesel teşviklerden yararlanmayı bekliyor

haber
02 Eki

PETFORM tarafından düzenlenen Arama – Üretim Sektörü İstişare Toplantısı’nda arama ve üretim yatırımlarını artıracak öneriler tartışıldı.

(Enerji IQ – 26.9.2018) PETFORM tarafından gerçekleştirilen Arama – Üretim Sektörü İstişare Toplantısı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez başta olmak üzere kamu ve özel sektörün üst düzey yöneticilerinin katılımıyla 20 Eylül 2018 tarihinde Ankara Sheraton Hotel’de gerçekleştirildi. Toplantıda Türkiye arama – üretim sektöründe yürütülen faaliyetler hakkında görüş alış verişinde bulunuldu.

Açılış konuşmasında sektöre önemli mesajlar veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, petrol ve doğalgaz üretiminin artırılması için sorunların ortaya konulduğu ve birlikte çözüm önerilerinin tartışıldığı önemli bir platform olması sebebiyle istişare toplantısının Bakanlık tarafından memnuniyetle karşılandığını ifade etti.

Toplantıda, PETFORM üyesi şirketlerin ortak olarak hazırladıkları “Arama-Üretim Sektörüne İlişkin Görüşler ve Çözüm Önerileri” Bakan Dönmez’e sunuldu.

Bakan Dönmez’den ‘shale’ gaz açıklaması

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, ilk kez bir konuşmasında özel sektör ve kamu tarafından yürütülen konvansiyonel olmayan doğalgaz ve petrol rezervlerine değindi ve yatırımların devam ettiğini açıkladı.

Bakan Dönmez, konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“Trakya ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde başlattığımız konvansiyonel olmayan çalışmalarda önemli aşamalar kaydettik. Konvansiyonel olmayan potansiyelimizin tespiti ve ticari hale gelmesi için bu alanda hem özel sektör hem de kamu eliyle teknoloji yoğun yatırımlara devam ediyoruz.”

Bakan Dönmez ayrıca, yerli üretimin artırılarak cari açığın mümkün olduğunca aşağıya çekilmesinin hedeflendiğini söyledi.

Fatih Dönmez, son 16 yılda petrol arama ve üretim faaliyetlerine 10 milyar dolar harcandığını, bunun %50’sinin Türkiye Petrolleri’nden, %50’sinin ise yerli ve yabancı yatırımcılardan geldiğini belirtti. Dönmez, arama ve üretim sektörünün bugün desteklediği yan endüstriler ile 5 milyar dolarlık bir değer yarattığını, bu yatırımlar karşılığında ise 20 milyar dolarlık ithalatının önlendiğini, ama yine de istenen noktada olunmadığını sözlerine ekledi.

Bakan Dönmez, bu yıl içerisinde kuzey ve güney sınır bölgelerinde 35 yıl aradan sonra ilk defa petrol arama çalışmalarının yeniden başlatıldığına işaret ederek, Türkiye’de ilk defa havadan veri toplanması işlemini gerçekleştirdiklerini, bölgenin jeolojik haritasının güncellenmesi için kayaç numunelendirmesi yaptıklarını söyledi.

Arama – üretim sektörünün bölge teşviklerinden faydalandırılmaları halinde, sektördeki yatırımlar artar

PETFORM Başkanı Aziz Camcı, PETFORM üyesi arama – üretim şirketlerinin bugüne kadar 7 milyar doların üzerinde yatırım yaptıklarını belirterek, arama – üretim sektörünün son 15 yılda, 30 milyon ton ham petrol, 9 milyar metreküp doğalgaz üretimiyle ekonomimize yaklaşık 50 milyar dolarlık bir katkı sağladığını ifade etti.

Aziz Camcı konuşmasının devamında “Arama-üretim şirketlerinin yatırım miktarlarının yukarılara çekilmesi gerekiyor. Ülkemizin potansiyelini tam olarak ortaya çıkaracak adımları fevkalade önemsiyoruz. Yerli kaynakların ekonomiye kazandırılması hepimizin ortak paydası. Milli Enerji ve Maden politikası çerçevesinde arama- üretim sektörünün de yatırım teşviklerinden yararlanması halinde bu yöndeki yatırımların artacağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

PETFORM Başkanı Camcı, arama-üretim sektörünün her ne kadar Türkiye enerji piyasasına yaptığı yatırımlar ile elini taşın altına koysa da, bugüne kadar diğer sektörlere sunulan teşvik mekanizmalarından yeterince istifade edemediğinin altını çizdi.

Camcı, arama – üretim sektörünün ilgili bölgelerde diğer yatırımlara sağlanan yatırım teşviklerinden ve desteklerinden yararlanmasına imkan verecek düzenlemelerin hızla hayata geçirilmesi halinde, sektörün ülkemize katkılarının artacağına inandığını belirtti.

Foto: PETFORM Başkanı Aziz Camcı