EN / TR
Menü
 

Blockchain 151 (6)

haber
02 Eki

Bazı teknolojik enstrümanlar hayatımızı o kadar kolaylaştırıyor ve öylesine yaygın hale geliyor ki vazgeçilmez olmaya başlıyorlar.

Günümüzde bir kredi kartınız olmazsa uçak bileti almak için ne yapacaksınız?  Sarıyer’den kalkıp Taksim’ e THY bürosuna kadar gidip, nakit para ile mi ödeyeceksiniz? Ya mesai saati bittiyse?  Trafikte gidip gelmek Ankara’ya uçakla gitmekten daha uzun sürmez mi?  Kredi kartı, gündelik hayatı kolaylaştıran bir hizmet.  Kullanmamak elde değil.  Kullanmazsanız günlük hayat çok zorlaşıyor.

Internet siteleri sürekli DDos saldırısı altında.  Bir siteden basit bir haber okumak için veya bir bilgi çekmek için captcha veya benzeri bir engeli geçmeniz gerekiyor yani robot olmadığınızı ispat etmelisiniz. Bu, ya üzeri çizilmiş, karışık rakamları girmeniz veya “pazartesiden sonra hangi gün gelir?”,  “15+28 kaç eder?” gibi soruların cevaplarını verilen boşluğa girmeniz veya ekrana çıkan “16 fotoğraftan hangilerinde araba var, hangilerinde otoyol köprüsü veya yangın musluğu var?” gibi sorulara usandırıcı şekilde cevap vermeniz demek.  Birçok durumda bir Facebook hesabınız varsa ve bu hesapla giriş yapıyorsanız sistem sizi yormuyor, Facebook ‘a erişim izni verip geçiyorsunuz.

Online identity gibi bazı benzer amaçlar için “civiccoin” gibi projeler üretildi.   Pek yakında, “Spam maillerin sayısı çok fazla, bunu filtrelemek etkin değil, internet protokolüne ödeme seviyesi ekleyelim,  her e-mail parayla gönderilsin” denirse.  Online pul olmaz mı?  Kaldı ki bu yeni bir şey de değil, Bill Gates 1999 yılında yazdığı “Düşünce Hızında Çalışmak” kitabında bahsetmişti.  Gmail‘e, dosya ekler gibi para ekleyip gönderme seçeneği yakınlarda eklendi ve kullanıma açılıyor.  Çin’de bazı dilencilerin Wechat uygulaması üzerinden bağış kabul ettiğine dair haberler okuyoruz.  Bunun için dilencilerin ellerindeki QR kodunu akıllı telefonunuzdan okutuyorsunuz.  Çok yakında kurban bayramında kurban alırken satıcının QR kodunu telefonumuzdan okutabiliriz ya da Whatsapp’tan konum gönderir gibi bir xxCoin gönderiyor olabiliriz.

Akıllı bir grup insan bakmış ki bir sürü alternatif kriptoparalar doğuyor (altcoin) ve bunların borsaları oluşuyor, her defasında sisteme para sok – para çıkar, bu çok masraflı.  “Kriptopara borsalarının dolara endeksli yeni bir kripto dolara ihtiyacı var” demişler.  Evet, bahsedeceğimiz şey “tether” ve sonra da Trueusd.  Bu paralar, birkaç yıl işlem hacminin artmasını beklemiş ve sonunda birkaç ayda milyarlarca dolar değere fırlamış.  Neden, çünkü bu borsalarda yüzdelerle değil nedeyse milimetrik oynamalarla arbitrasyonlar yapılıyor.  İnsan eliyle al-sat ticareti değil; herkes bot yazmış, programlamış, makineler milimetrik oynamalardan alıp satıyor.  Her defasında dolara dönüp parayı çekeceğim desen masrafı o kadar çok olur ki bu sistemde kalamazsın.  “O zaman tether diye bir kriptopara yapalım ve bu 1 dolara eşit olsun”  demişler. Marketcap şu aralar 2 milyar dolar civarında.

Hayatın hemen her alanında coin/token ve bunların benzeri uygulamalar geliştirilmeye başlandı.  Bütün iş modelleri için uygun bir coin/token geliştiriliyor.  Enerji sektöründe ise pek çok uygulama alanı buldu.  Energycoin,  Solarcoin,  kWhCoin,  Wepower, Hiveproject, Universal Energy Coin, Restart, vb. birçok proje geliştirildi.  Projeler genellikle, yenilenebilir enerji üretiminin desteklenmesi, P2P denilen eşten-eşe ticaret modeli uygulamaları, tüketilen enerjinin hangi kaynaktan geldiğinin belgelenmesi gibi konularda yoğunlaşıyor.  Ayrıca kitlesel fonlama amacı taşıyan projeler de bulunuyor. Örneğin “Soluna.io” projesi: Fas’ta 900MWlık bir rüzgar santrali projesi var. Bu projeyi üniteler halinde hem kitlesel fonlama ile gerçekleştirmeyi planlıyorlar hem de kriptopara madencilerine ucuza elektrik sağlayarak madencilik yapanlara ortam sağlayacaklarını belirtiyorlar.

Şu anda teknoloji şirketlerinin en büyük yatırımlarından biri veri merkezleri.  Pek yakın gelecekte madencilik merkezleri olacağı besbelli.  Madencilik konusunda teşvik edici düzenlemeler yapılması, bu ortama hem yazılım hem kriptopara finans sistemlerinin yerleşmesi için uygun koşulları sağlayabilir.

Hazine ve Maiye Bakanlığımızın açıkladığı Yeni Ekonomik Programın yer alan ;

  1. CARİ AÇIK

Politika ve Tedbirler:
Güneş, rüzgâr, biyokütle, yenilenebilir enerji ve yerli kömür kaynaklarının elektrik üretimindeki payı artırılacak,
YEKA modeli ile bu enerji teknolojilerinin yerlileştirilmesi desteklenecektir.

  1. BÜYÜME VE İSTİHDAM

Politika ve Tedbirler:
Dijital dönüşüm teşvik edilerek yenilikçi projelerin finansmanı için Kitlesel Fonlama (Crowdfunding) ve IPO alternatifi olarak ICO (Initial Coin Offering) gibi modern ve yeni nesil finansman yöntemleri yaygınlaştırılacaktır.

İfadelerini görmek bizleri çok sevindirmişti.

2020 yılından sonra YEKDEM sonrası dönem için yeni bir yenilenebilir enerji destekleme mekanizması tasarlanırken bu etkenler göz önüne alınması çok güzel olmaz mı?

Umut Pekel