EN / TR
Menü
 

Bulgaristan-Yunanistan DGBH’na boru alımı ihalesine üç Türk fima katıldı

haber
02 Eki

Bulgaristan-Yunanistan doğalgaz bağlantısının inşaatı için açılan boru alımı ihalesine üç Türk fima ile birlikte toplam 10 firma katıldı. Haziran ayında ise ihaleyi kazanan firmanın seçilmesi bekleniyor.

(Enerji IQ – 22.3.2018) Bulgaristan- Yunanistan interkonektör bağlantısını inşa edilmesi için açılan 60 milyon EUR’luk ihaleye toplam on firma katıldı.

Sofya Ticaret Müşavirliği tarafından alınan bilgilere göre ihaleye, Türkiye’den üç (Noksel Çelik Boru Sanayi A.Ş., Umran Çelik Boru Sanayii A.Ş. ve Erciyas Çelik Boru Sanayi A.Ş.), Hindistan’dan iki (Welspun Corp. Limited ve Jindal SAW Ltd.), Rusya’dan iki (Chelyabinsk Pipe Plant ve JSC Zagorsk Pipe Plant), Bulgaristan’dan bir (Toplivo-2 EOOD), Yunanistan’dan bir (Corinth Pipeworks S.A. Pipe Industry S.A.) ve Almanya’dan bir şirket (Salzgitter Mannesmann International GmbH) teklif verdi.

20 Nisan tarihine kadar ön elemelerin yapılması, Haziran ayında ise ihaleyi kazanan firmanın seçilmesi bekleniyor.

İnterkonektör bağlantısının en erken 2021 yılında faaliyete geçmesi öngörülüyor. Temel kapasitesi 3,000 milyon m3 ve azami kapasitesi 5,500 milyon m3 olması öngörülen projede Socar 1,570 milyon m3’lük yıllık kapasite, Amerikan Linden Energy ise 276 milyon m3’lük yıllık kapasite rezerve etmiş durumda.

Bulgaristan’da Balkan doğalgaz dağıtım merkezinin ön çalışmaları başlıyor

Ekonomi Bakanlığı tarafından elde edilen bilgiye göre 6 Mart 2018 tarihinde Bulgartransgaz ile Bulgar EMG danışmanlık şirketi ve İsviçreli AF Consult danışmanlık şirketinin oluşturduğu konsorsiyum arasında 1,176 milyon EUR değerinde Balkan gaz dağıtım merkezinin fizibilite çalışmalarını konu alan bir sözleşme imzalandı.

Avrupa Komisyonu projeye 920,000 EUR’luk finansman sağlıyor. Uzmanların hesaplamalarına göre, tesisin kurulması 1,400 – 2,400 milyon EUR’ya mal olacak

Bulgartransgaz bu projenin finansmanı için hem kendi kaynaklarını hem de yabancı kaynak kullanacak.