EN / TR
Menü
 

Doğalgaz fiyatları 2019’da 300 $/kcsm üzerine çıkabilir

haber
02 Eki

Doğalgaz fiyatları 2019’da 300 $/kcsm üzerine çıkabilir

(Emre Ertürk – 11.10.2018) Dünya petrol ticaretine yön veren şirketlerin petrol fiyatlarının gelecek yıl belirgin şekilde artacağına yönelik sözleri, dünya enerji piyasasında tartışılmaya devam ediyor. Küresel petrol ticaretine yön veren şirketlerin, içerisinde “100 $/varil” ifadesinin bol geçtiği tahminleri, elbette bir miktar bu şirketlerin arzularından kaynaklı yüksekliği barındırıyor…

Fakat bugünlerde 85 $ seviyesinde yukarı yönlü seyir halindeki Brent fiyatının gelecek yılın ortalaması bağlamında artacağı gerçeği, herkesçe kabul görüyor.

Brent fiyatındaki bu artış, Türkiye’nin petrol ithalatı ve doğalgaz alım maliyeti açısından da büyük önem taşıyor.

Türkiye’nin 2017 yılındaki toplam petrol ithalatı, bir önceki seneye göre %6.4 artarak 42.7 milyon tona ulaştı. Bu miktarın içerisinde en büyük payı, 25.7 milyon ton ile ham petrol oluşturuyor. Geri kalanı ise motorin, benzin vb. gibi petrol türevlerinden oluşuyor.

Doğalgazda ise bu yıl ve gelecek yıl ithal edilecek miktar 50 bcm civarında olacak.

Brent petrol fiyatında gelecek yıl karşılaşılacak olası artış, doğalgaz alım formülündeki değişkenler bağlamında, Türkiye’nin 2019 ve 2020 yıllarındaki alım maliyetini de yükseltecek.

Türkiye’nin doğalgaz talebinin %60’ına yakınını karşılayan Rus gazında doğalgaz alım fiyatı, Brent petrol ve petrol ürünlerinin bir fonksiyonu olarak belirleniyor.

Formülde, Gasoil, Light Fuel Oil ve Heavy Fuel Oil fiyatları değişen oranlarda etkili oluyor.

Brent petrol fiyatı formülü ise formüle ağırlıklı olarak “k faktörü” üzerinden etki ediyor. Brent fiyatındaki artış ve azalışlar, k faktörünün de 6 ay sonraki değerini belirliyor.

Bu şartlar altında, brent fiyatının 100 dolara yaklaşması, 2019 için 300 $/kcm’nin üzerinde doğalgaz alım fiyatlarının söz konusu olacağını gösteriyor.

Bu yılın son iki ayında doğalgaz ve elektrik fiyatlarında zam yapılamayacağının Maliye ve Hazine Bakanınca açıklanması, petrol fiyatlarındaki artış bağlamında 2019 yılındaki doğalgaz fiyat rejimini çok önemli kılıyor.

Enerji Bakanı Dönmez’in yakın tarihli açıklamaları çerçevesinde maliyet bazlı fiyat eksenine yaklaşma da bu anlamda radikal fiyat artış kararları gerektirecek…

Konu doğalgaz ve elektrik fiyatları olunca, bir paragraf da son zam açıklamasına ve bunun piyasaya gösterdiklerine ayırmamız gerekiyor.

Son derece “regüle” bir piyasa olan doğalgaz ve elektrikte son iki ayın tarifelerine zam yapılmayacağının Enerji Bakanlığı ve EPDK bir yana, Maliye ve Hazine Bakanınca açıklanması da dikkat çekti.

Eğer arka planında bir konsensüs yoksa, teamüllere uymayan bu açıklamanın piyasadaki güveni zedelediğini söyleyebiliriz.

Hiç olmazsa bu zam yapmama kararı, bir şekilde alınmış olsa da yine de Enerji Bakanlığı tarafından Enflasyonla Mücadele Programı’na destek kabilinde açıklansa, daha iyi olabilirdi…

Emre Ertürk