EN / TR
Menü
 

EPİAŞ, Bulgaristan Enerji Borsası IBEX’e destek verecek

haber
02 Eki

EPİAŞ ve Bulgaristan Enerji Borsası IBEX, Bulgaristan’da doğalgaz piyasasının kurulması çalışmalarına yönelik bir iyi niyet sözleşmesi imzalanmasına karar verdi.

(Enerji IQ – 2.5.2018) EPİAŞ Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Karahan ve EPİAŞ Genel Müdürü Mustafa Kayırıcı başkanlığındaki heyet, 27 Nisan 2018 tarihinde Bulgaristan Bağımsız Enerji Borsası’nı (Independent Bulgarian Energy Exchange – IBEX) ve Bulgaristan Enerji ve Su Düzenleme Komisyonu’nu (EWRC) ziyaret etti.

IBEX’ e gerçekleştirilen ziyarette, Karahan doğalgaz piyasasına yönelik çalışmalar ile ilgili olarak ise test aşaması 1 Nisan itibarıyla açılan ve EPİAŞ tarafından işletilecek olan Organize Toptan Doğal Gaz Satış Piyasası’nda (OTSP), 1 Eylül itibarıyla canlı uygulamaya geçmeyi planladıklarını belirterek, doğal gaz piyasasının oluşması sürecine yönelik olumlu görüşlerini dile getirdi. Toplantının sonunda Karahan “Bizim stratejik hedefimiz, piyasa tarafından belirlenen doğalgaz fiyatıdır.” dedi.

IBEX ile gerçekleştirilen toplantının sonucunda, Bulgaristan’da doğalgaz piyasasının kurulması çalışmalarına yönelik bir iyi niyet sözleşmesi imzalanmasına karar verildi.

Anlaşmanın amaçları arasında, Bulgaristan’da organize spot gaz ticaretinin geliştirilmesi, Merkezi İkili Anlaşma Piyasası (Centralized Market for Bilateral Contracts-CMBC) için yazılım geliştirme çalışmaları, Türkiye ve Bulgaristan arasındaki gün öncesi elektrik piyasasına yönelik piyasa birleşmelerinin fırsatlarını keşfetmek bulunuyor.