EN / TR
Menü
 

Eylül’de 66 enerji projesine 2.2 milyar TL yatırım teşviki verildi

haber
02 Eki

Geçtiğimiz Eylül ayı içerisinde toplam 66 enerji projesine 2,250,006,859 TL yatırım teşviki verildi. Söz konusu projelerin içerisinde 26 GES, beş RES, iki JES ve dört BES yer alırken, yatırım teşviki verilen HES projesi olmadı. 

(Enerji IQ – 7.11.2018) Geçtiğimiz Eylül ayı içerisinde toplam 66 enerji projesine 2,250,006,859 TL yatırım teşviki verildi. Yatırım teşviki alan 66 projenin 26’ını GES projeleri oluşturuyor. Söz konusu GES projelerine 136.7 milyon TL yatırım teşviki verildi. Listede, beş RES projesine, iki JES projesine ve dört biyokütle enerji santrali projesine yatırım teşviki verildiği görülürken, söz konusu dönemde yatırım teşviki verilen HES projesinin olmaması dikkat çekiyor.

Tunçbilek termik santralinin modernizasyonuna yatırım teşviki verildi

Çelikler Orhaneli Tunçbilek Elektrik Üretim A.Ş.’ye ait Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde yer alan Tunçbilek termik santralinin modernizasyonu için 193.9 milyon TL yatırım teşviki verildi. EÜAŞ’a ait Orhaneli ve Tunçbilek Termik Santrallerinin, SEAŞ’a ait Bursa Linyitleri İşletmesi tarafından kullanılan taşınırlar ve taşınmazlar ile 79528 ve 73021 No’lu Maden Ruhsatları ve bu ruhsatların kapsadığı maden sahalarının işletme hakkının 521 milyon USD ile Çelikler Orhaneli Tunçbilek Elektrik Üretim A.Ş’ye devredilmesine 2015 yılında karar verilmişti.

Özgül Holding RES projesine yatırım teşviki verildi

Bingöl’de Özgül Rüzgar Enerjisi ve Elektrik Üretim A.Ş iştiraklerinden Metafor Yenilenebilir Enerji Ve Elektrik Üretim A.Ş tarafından kurulması planlanan 49.5 MW kurulu güce sahip Metafor RES projesi için 264,533,000 TL yatırım teşviki verildi. Geçtiğimiz Ocak ayında projeye ÇED gerekli değildir kararı verilmişti. Nihai tanıtım dosyasında projenin bedeli 123,750,000 TL olarak belirtilmişti. Proje kapsamında 24 tanesi 2 MW kurulu güce sahip, bir tanesi 1.5 MW kurulu güce sahip türbinin kurulması planlanıyor.

Sanko Enerji’nin iki projesine yatırım teşviki verildi

Geçtiğimiz Eylül ayında, Sanko Enerji Sanayi Ve Ticaret A.Ş’nin JES projesine 176 milyon TL, Sanko Rüzgâr Enerjisi Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin RES projesine ise 359.4 milyon TL yatırım teşviki verildi. Sanko Rüzgâr Enerjisi Sanayi ve Ticaret A.Ş tarafından Çanakkale’de projelendirilen Gazi-9 RES projesi 51 MW kurulu güce sahip olacak. Daha önce Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde kurulması planlanan proje sahası Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan 2014/1 sayılı Genelge kapsamında yasaklı ilan edilen alanda kalıyordu. Bu sebeple proje sahasının Bayramiç ilçesine kaydırılmasına karar verildi. Söz konusu projenin ÇED süreci ise hala devam ediyor. Sanko Enerji Sanayi Ve Ticaret A.Ş’nin Manisa’da projelendirdiği komple yeni yatırım niteliğindeki JES projesi ise 18 MW kurulu güce sahip olacak.

Eni Enerji’nin RES projesine 143.1 milyon TL yatırım teşviki verildi

Geçtiğimiz Eylül ayı içerisinde yatırım teşviki verilen RES projelerinden bir diğeri de Eni Enerji İnşaat Taahhüt Ticaret Ve Sanayi A.Ş’ye ait RES projesi oldu. Şirketin Çanakkale’de projelendirdiği 23.4 MW kurulu güce sahip olacak RES’e 143.1 milyon TL yatırım teşviki verildi. Geçtiğimiz Nisan ayında ÇED gerekli değildir kararı verilen proje kapsamında, 11 adet türbin yer alacak olup, bunlardan dokuz adedi 2 MWe, iki adedi de 1 MWe kurulu güce sahip olacak. Projenin ÇED dosyasında verilen bilgiye göre kullanılacak ekipmanların %50’si yerli üretim malzemelerden seçilecek. ÇED tanıtım dosyasında projenin bedeli 50 milyon TL olarak belirtilmişti. Daha önceden Çanakkale’nin Gelibolu ilçesi sınırları içerisinde kurulması planlanan Maslaktepe RES için EPDK’ya üretim tesisi sahası değişikliğine ilişkin geçtiğimiz yıl Ekim ayında başvuruda bulunulmuştu. Gelibolu ilçesi sınırları içerisinde kurulması planlanan Maslaktepe RES projesi için EPDK tarafından 2012 yılında üretim lisansı verilmişti.