EN / TR
Menü
 

K. Irak’taki petrol sahaları için ödemeler devam ediyor

haber
02 Eki

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi, Genel Enerji’ye Taq Taq ve Tawke sahaları için, Norveç merkezli DNO International firmasına Tawke sahası için, Gulf Keystone Petroleum firmasına  Shaikan sahası için ödemelerini yaptı.

(Enerji IQ – 6.1.2015) K. Irak’ta pay sahibi olan petrol firmaları tarafından 6 Ocak 2016 tarihinde yapılan açıklamalar ile ham petrol üretiminden alınan ödemeler hakkında bilgiler verildi.

K. Irak’ta petrol ve doğalgaz arama – üretim faaliyetleri yürüten Genel Enerji, %44`üne sahip olduğu Taq Taq ile %25`ine sahip olduğu Tawke sahalarındaki ham petrol üretiminden 30 milyon USD tutarındaki dördüncü ödemeyi aldığını açıkladı.

Genel Enerji`nin söz konusu ödemeler içindeki payı 16.5 milyon USD.

Taq Taq ve Tawke sahalarında 1.2 milyar varil (2P) petrol rezervine sahip Genel Energy, aynı zamanda K. Irak’taki Bina Bawi ve Miran doğalgaz sahalarının da ana hissedarı konumunda.

Benzer şekilde, Norveç merkezli DNO International da Tawke petrol sahasındaki üretimden 30 milyon USD tutarındaki dördüncü ödemeyi aldıklarını açıkladı.

Son olarak, Shaikan  ham petrol sahasında hem işletici hem de üretici konumundaki Gulf Keystone Petroleum, Aralık ayı kapsamındaki 15 milyar USD tutarındaki ödemenin alındığını duyurdu.

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi, Ağustos ayında petrol sahalarının işletim giderlerini karşılamak amacıyla ihracat gelirini uluslararası petrol şirketlerine aylık olarak dağıtma kararı almıştı. Eylül ayından itibaren ise sahayı işleten şirketlere aylık olarak ödeme yapılıyor.