EN / TR
Menü
 

Rüzgarda kapasite artışları, güneşte yeni yatırım modeli arayışları

haber
02 Eki

Mayıs ayında düzenlenecek 25. ICCI Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ile Konferansı öncesinde İzmir’de düzenlenen panelde söz alan yenilenebilir enerji yatırımcıları, rüzgarda kapasite artışlarına, güneşte ise yeni yatırım modeline ve yatırım prosedürlerine değindiler.

(Enerji IQ – 9.1.2019) Enerji sektörünün en önde gelen buluşma platformu ICCI Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı, 25. yılı dolayısıyla düzenlediği özel etkinliklerle Türkiye çapında sektörü bir araya getirmeye devam ediyor. ICCI tarafından düzenlenen “Enerji Sohbetleri”nin ilki, Ege Bölgesi Sanayi Odası EBSO, İzmir Kalkınma Ajansı İZKA, Güneş Enerjisi Yatırımcıları Derneği GÜYAD ve Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği TÜREB iş birliği ile “yenilenebilir enerji” odağında 9 Ocak’ta İzmir’de gerçekleştirildi. Toplantıda söz alan sektör temsilcileri güneş ve rüzgar enerjisi alanlarında kapasite artışları ve yatırım modelleri konularındaki beklentilerini dile getirdi.

Rüzgar ve güneşte beklentiler ele alındı

Etkinliğin açılış konuşmaları ICCI ve PennWell Türkiye Genel Müdürü Feraye Gürel, aynı zamanda EBSO Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Çalışma Grubu Başkanı da olan EBSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Muhsin Dönmez,İZKA Genel Sekreteri Dr. Mehmet Yavuz, GÜYAD Yönetim Kurulu Başkanı Cem Özkök ve TÜREB Yönetim Kurulu BaşkanıMustafa Serdar Ataseven tarafından yapıldı. “2019 yılında enerji verimliliğinde farkındalık yaratılmasına ve iyi uygulama örneklerini üyelerimizle paylaşmaya odaklanacağız” diyen EBSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Muhsin Dönmez, bunun yanı sıra rüzgar ve güneş enerjisi alanında üretim yapan firma ve tedarikçileri biraraya getirmeyi; ayrıca İzmir’in ve bölgenin yenilenebilir enerji alanındaki avantajlarını anlatmayı hedeflediklerini söyledi.

İzmir’de yenilenebilir enerji yatırımlarının artırılması amacıyla çalıştıklarını belirten İZKA Genel Sekreteri Dr. Mehmet Yavuz da özellikle İzmir’in açık deniz rüzgar enerjisi potansiyelini hayata geçirmek için akademi ile çalışmalarına devam ettiklerini ve ayrıca Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi’ni bu yıl İzmir’de gerçekleştirmek üzere TÜREB’le görüşmelerinin sürdüğünü kaydetti.

Güneş ve rüzgar oturumları ilgiyle takip edildi

Enerji Sohbetleri toplantısı kapsamında güneş ve rüzgar konulu iki ayrı oturumda düzenlendi.  Solarbaba platformunun kurucusu Ateş Uğurel’in moderatörlüğünü üstlendiği “Güneş Enerjisi Sektöründeki Son Gelişmeler, 2019 Beklentiler” başlıklı güneş oturumuna X-Gen Yönetici Ortağı İskender Kökey, Döğerlioğlu Avukatlık Bürosu Yönetici Ortağı Dr. Av. Özlem Döğerlioğlu ve Konar Enerji Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Özdemir katıldı.
TÜREB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Serdar Ataseven’in moderatörlüğünde yapılan “Türkiye Rüzgar Enerjisi Sektörü Genel Değerlendirmesi” konulu açık oturumda ise Invest in İzmir Yatırım ve Destek Uzmanı M. Sencer Özen, TPI Composites CFO’su Gökhan Serdar ve İzmir Ekonomi Üniversitesi Sürdürülebilir Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mehmet Efe Biresselioğlu konuşmacı olarak yer aldı.