EN / TR
Menü
 

STS başvurularında son haftada %10.25 belirsizliği

haber
02 Eki

BOTAŞ’a yapılacak STS (Standart Taşıma Sözleşmesi) başvuruları için son haftaya, doğalgaz fiyat belirsizliği gölgesinde giriliyor.

(Enerji IQ – 22.11.2018) 2019 yılında doğalgaz tedarikçilerinin yapacakları satışlar için BOTAŞ’a yapacakları STS (Standart Taşıma Sözleşmesi) başvuruları için son tarih kasım ayı sonunda doluyor. Ancak piyasadaki belirsizlikler nedeniyle özel sektör tedarikçiler tarafından son kullanıcılara yönelik satış bu aşamada çok sınırlı gözüküyor. Bu çerçevede STS başvurularının, özel tedarikçiler arasında doğalgaz el değişimi bazlı yapılması bekleniyor.

Tedarikçilerin 2019 yılı planlarını olumsuz etkileyen konuların başında, Ekim ayı içerisinde doğalgaz ithalatçısı şirketlerden Enerco Enerji’nin Gazprom Export ile arasındaki tahkimi kaybetmesinin Türkiye doğalgaz piyasasına olası etkileri yer alıyor. Enerco Enerji için 2017 ve 2018 yıllarında uygulanan %10.25 oranında indirimin geri alınma olasılığı, fiyatlar konusundaki en büyük belirsizliği oluşturuyor.

Yüzde 10.25 indirimin uygulanma belirsizliği kadar, BOTAŞ’ın izleyeceği fiyatlama politikasının belirsizliği de piyasayı özel sektör adına daraltıyor. BOTAŞ, santraller için tarifelerini belirlerken, bugüne kadar Gazprom Export’un %10.25 indirimli satış fiyatını kısmen dikkate alıyordu. BOTAŞ’ın Ocak 2019’da açıklayacağı fiyat için bu indirimi dikkate alıp almayacağı da henüz bilinmiyor.

Geçtiğimiz Salı günü taşıtanlar ve taşıtan adaylarının temsilcileriyle 2019 yılı için bir toplantı düzenleyen BOTAŞ’tan edinilen bilgiler, 2019 yılında özel sektörün taşıtacağı doğalgaz miktarının bu yılın gerisinde kalacağı yönünde. Yetkililer, eğer koşullarda değişiklik olmazsa, 2019 yılının BOTAŞ’a toptan satış yapılan bir piyasa olacağı görüşünde.

Diğer yandan BOTAŞ, aralık ayında özel sektörden 273 $/kcsm fiyatla doğalgaz alacağını duyurdu.