EN / TR
Menü
 

Türk Akımı gizemini koruyarak inşa edilmeye devam ediyor

haber
02 Eki

(Emre Ertürk – 1.2.2018) Türk Akımı’nı besleyecek doğalgazın üretileceği Novy Urengoy’a aklımda tek bir soruyla gelmiştim…

  • Türk Akımı ölçeğindeki boru hattı projeleri için nihai yatırım kararları, bu hattan geçecek her bir molekül için uzun dönemli doğalgaz alım satım kontratları imzalandıktan sonra alınıyor. Oysa Türk Akımı’nın Türkiye’ye gelecek 15.75 bcm/yıl kapasiteli birinci hattının 8 bcm/yıl hacimli kontratlarının süresi 2021’de bitiyor. Avrupa’ya gideceği açıklanan ikinci hat içinse henüz ortada kontrat yok. Bu durumda, hat inşaatı nasıl ve neye dayanarak başlatıldı? Bu kontratlar konusunda Gazprom nasıl bir strateji izleyecek?

 

Soruyu basın toplantısında söz alarak hem Gazprom hem de South Stream B.V yetkililerine yönelttim.

Özetle verilen cevaplar şöyle…

“Gazprom büyük ve güvenilir bir tedarikçi… Yeni sözleşmeler rahatlıkla yapılabilir, en son Sırbistan örneğinde olduğu gibi 10 yıl gibi sürelerle uzatılabilir. Biz bu hattın, gaz taşıyacağı pazarlar için büyük bir fırsat olduğunu düşünüyoruz…”

Benim buradan çıkardığım sonuç, hattın Türkiye kısmına ilişkin kontratların hala müzakere masasında olduğu yönünde… Rusya birinci hattın hacmini, süresi 2021’de sona erecek 8 bcm’e rağmen  Türkiye’ye satacağına emin… Türkiye de bu konuda Rusya ile mutabık ki hat inşaatı hızla sürüyor.

Ancak Avrupa’ya gidecek hatta ilişkin konu bence hala çok muğlak.

Çünkü Türkiye – Rusya arasındaki Münhasır Ekonomik Bölge sınırına kadar 224 km boyunca birbirine paralel inşa edilen iki hattan birinin inşaatı, tam bu noktada durdurulmuş.

Gazprom’un bu kararı önemli.

Türkiye’ye gelecek olan hat ise devam ediyor…

South Stream Transport B.V’nin Kıdemli Medya İlişkileri Uzmanı Aslı Esen’in verdiği bilgiye göre Kıyıköy’den karaya çıkacak hat, 24 Ocak 2018 itibarıyla 540 km’ye ulaşmış durumda…

Bildiğimiz kadarıyla Gazprom, Güney Akım projesi geliştirilirken bu hattın tüm borularının siparişini vermişti.

Buna rağmen ikinci hattın inşaatının, Münhasır Ekonomik Bölge sınırında durdurulması, bu hattın güzergahının henüz belli olmadığını gösteriyor.

Bu hat için fiziken mümkün olan iki güzergah var, biri Bulgaristan diğeri de Türkiye.

Her iki ülke üzerinden bu gaz Avrupa’ya taşınabilir.

Fakat burada bir seçenek daha var bence.

O da ikinci hattın Türkiye’ye, Türkiye’nin talebini karşılamak üzere gelmesi…

Bu durumda, bir kısmının iç talebi karşılamak üzere Türkiye’de kullanılması, bir kısmının da mevcut Yunanistan enterkonnektörü ile Yunanistan’a ihraç edilmesi söz konusu olabilir.

Bir kısmının da yapımı planlanan ve geçen yıl Bakanlar Kurulu kararı ile hızlandırılmasına karar verilen enterkonnektör ile Bulgaristan’a ihraç edilmesi…

Daha önce Rusya’da iki kez özel röportaj yaptığım Gazprom Başkan Yardımcısı Alexander Medvedev, 30 Ocak’ta Viyana’daki bir konferansta, Türk Akımı için Baumgarten’ı kullanmayı düşündüklerini açıklamasına rağmen, bence yukarıdaki seçenek daha ağır basacak gibi.

Bakalım Türk Akımı nerelere nasıl gidecek….

Daha da önemlisi, toplam 31.5 bcm/yıl kapasite için yapılacak kontratlar, alıcı ülkelerin piyasalarına, fiyat yapılarına, doğalgaz stratejilerine ve ticaret merkezi olma hedeflerine nasıl yansıyacak…