EN / TR
Menü
 

YEKDEM yönetmeliği değişti

haber
02 Eki

EPDK, ilk kez 7 Nisan’da görüştüğü YEKDEM yönetmeliği değişikliğine ilişkin nihai kararı aldı. Yönetmelik değişikliği, Resmi Gazete’de yayınlanmak üzere Başbakanlık’a sunuldu. 

(Enerji IQ – 21.4.2016) EPDK, YEKDEM Yönetmeliği olarak bilinen ‘Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Belgelendirilmesi ve Desteklenmesine İlişkin Yönetmelik’te bir dizi değişikliği karara bağladı.

Enerji IQ’nun edindiği bilgilere göre değişiklikler iki ana başlıkta toplanıyor. Bunlardan ilki, YEKDEM’e tabi elektrik üreticilerini kendi dengesizliklerinden sorumlu tutacak düzenleme.

Yeni yönetmeliğin yürürlüğe girmesi ile birlikte üreticiler, yarattıkları dengesizliklerden sorumlu olacaklar ve bu dengesizlikleri gidermek üzere diğer piyasa oyuncularının tabi oldukları prosedürleri uygulayacaklar.

İkinci önemli değişiklik ise YEKDEM’e tabi üreticilerin gelirlerine ilişkin PTF’yi baz alan formülasyon olarak dikkat çekiyor. Bu formül uyarınca santral gelirleri, PTF’nin bir fonksiyonu olarak oluşacak.

Kısa bir süre içerisinde Resmi Gazete’de yayınlanması beklenen yönetmeliğe göre YEKDEM’e tabi üreticiler, diğer piyasa katılımcıları gibi gün içi piyasası ve gün öncesi piyasasında işlem yaparak faaliyetlerini sürdürecekler. Böylece, mevcut sistemde dengesizliklerin cezası olmadığı için tahminlerini girmeyen ve dengesizlik oluşmasına neden olan üreticilerin sisteme negatif etkileri azaltılmaya çalışılacak.

Enerji IQ, söz konusu değişikliklere ilişkin bilgiler içeren ilk haberi, 7 Nisan 2016 tarihli 179. sayısında “EPDK’dan YEKDEM’de değişiklik girişimi” başlığı ile yayınlamıştı.