EN / TR
Menü
 

Yeni Sistem ve Enerji Piyasasına Etkileri

haber
02 Eki

Enerji IQ, mevcut yasalarda çok önemli değişiklikler yapan 703 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin enerji piyasasını ilgilendiren değişikliklerini inceledi ve derledi.

(Emre Ertürk – 10.7.2018) Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yemin ederek görevine başlamasının hemen ardından, yeni sisteme uyum amacıyla yasalarda yapılan çok kapsamlı değişiklikleri içeren bir  KHK yayınlandı.

233 maddeden oluşan 703 sayılı KHK, aynı zamanda parlamenter sistemin de son KHK’si oldu.

Söz konusu KHK, enerji piyasasını da yakından ilgilendiren düzenlemeleri içerdi. Bu değişikliklerden en önemlisi EPDK’nın kurul yapısında gerçekleştirildi. Enerji IQ, yeni sistemi inceledi ve yeni sistemin enerji piyasasına etkilerini analiz etti.

KHK ile Cumhurbaşkanı’na çok geniş bir şekilde yetkiler devredildi. Daha önce başbakan, bakanlar kurulu ve bakanlara dağıtılan yetkilerin tümü Cumhurbaşkanına devredildi. Yenilenen bakanlıkların yanı sıra, çok sayıda kuruluş ve genel müdürlük de kapatıldı. Üst düzey bürokratların ise önemli bölümünün görevi sona erdirildi. Müsteşar, müsteşar yardımcısı ve merkez valisi kadroları iptal edildi. Bakanlık müşaviri kadrosunda görev yapanların ise görevleri KHK ile sonlandırıldı. Bu kişilerden, daha önce Devlet memuru olanlar daha önceki kadro ve pozisyonlarına, diğerleri ise yönetici kadro ve pozisyonları dışında bir göreve atanacak.

(Haberlerin ve analizlerin tamamı, sadece Enerji IQ’nun kurumsal abonelerinin erişimine açıktır.)